Ne Reteet tuo Irwin Goodmanin laulut takaisin lavalle vappuaattona Kangasala-talossa 30.4.2026 – luvassa huumoria, nostalgiaa sekä vahvaa ja taitavaa tulkintaa.
Ne Reteet tuo Irwin Goodmanin laulut takaisin lavalle vappuaattona Kangasala-talossa 30.4.2026 – luvassa huumoria, nostalgiaa sekä vahvaa ja taitavaa tulkintaa.

Ne Reteet - Tribuutti Irwin Goodmanin musiikille

Musiikki, Klubi, Kevät 2026
To 30.4.2026 19:00
Kangasala-sali
  • 33/31 € + Lippu.fi tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)
Väliaikatarjoilun tilauslomake

Väliaikatarjoilun tilauslomake

Tilaan väliaikatarjoilun tapahtumaan
Esityksen ajankohta on
Tilauksen perusteella varataan asiakkaan nimellä pöytä, johon tarjoilut katetaan valmiiksi. Tilatut tarjoilut maksetaan ravintolaan ennen tapahtuman alkua, tai varaus peruuntuu. Tilaathan väliaikatarjoilun vähintään 3 päivää ennen tilaisuutta!
esim. liikuntarajoitteiset henkilöt

Ne Reteet tuo Irwinin laulut takaisin ihmisten sieluihin – hassuin mielin ja suurella sydämellä

Kaikki sai alkunsa kitaristi Toni Tuomisen ajatuksesta Irwin-teemaisesta yhtyeestä, haaveena esittää Irwin Goodmanin kappaleita kunnianhimoisemmalla tavalla, joka todella antaisi lauluille syvempää iskua.

Paalupaikka saavutettiin jo vuonna 2019 Irwin-irwistykset -ryhmän muodossa. Vuonna 2020 ehdittiin soittaa muutama keikka ja 2022 vielä pari lisää, mutta sen jälkeen tarina jäi tauolle.

Syksyllä 2024 homma päätettiin viedä loppuun asti – syntyi yhtye nimeltä Ne Reteet.

Kokeneiden muusikoiden kokoonpano

Ensimmäinen puhelu soitettiin basisti Jari Luostarille (Yölintu, Topi Sorsakoski, Anna Eriksson). Pian mukaan liittyivät rumpali Leo Kunnas ja kosketinsoittaja Mika Latvala, jotka tunnetaan Jimmy Cola -yhtyeestä – sokerikolaa on nautittu, rytmi pysyy ja soitto makeutuu.

Kun Jarin kalenteri täyttyi muista projekteista, basson varteen tarttui Jouko Isokangas (Suvi Teräsniska, Annika Eklund). Keikoilla on nähty myös perkussionisti Saku Kallio (Antti Ahopelto & Etiketti, La Strada ja Genital Motors).

Vuoden 2025 aikana Ne Reteet on ehtinyt äänittää studioliven Janne Saksan Sound Supreme -studiolla Hämeenlinnassa ja jakaa lavoja muun muassa Yölintu-orkesterin kanssa. Kesällä yleisö villiintyi kesäteatterien lavoilla, klubi-illoissa ja konserttisaleissa – eikä syyttä.

Tässä bändissä kaikki laulavat, ja huolelliset stemmasovitukset tuovat kappaleisiin uutta voimaa ja väriä. Solisti Jani Forsmanin (Jani & Jetsetters) tunnistettava, kuulas ja messinkisellä soinnilla sävyttynyt ääni tekee esityksistä aidon ja persoonallisen – juuri niin kuin Irwin itse sen ansaitsee.

Kuuntele:

Etkö näe sisältöä? Se johtuu siitä, että et ole sallinut evästeiden käyttöä. Muuta evästeasetuksia tästä.

Esitys on anniskelukatsomon vuoksi kielletty alle 18-vuotiailta.

Esityksen kesto on n. 1 t 50 min, sisältäen väliajan.

Tuotanto: Kangasala-talo

Liput ja ryhmäliput

Liput Kangasala-talolta ja Lippu.fi
Peruslippu 33 €
Eläkeläiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet 31 €

Lippu.fi lisää tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)

Ryhmäliput vähintään 10 hengelle 30 €. Ryhmäliput Kangasala-talon myyntipalvelusta p. 0400 304 530, myyntipalvelu@kangasala-talo.fi

Lisäpalvelut

Naulakkopalvelumaksu 2,50 €

Klubi

Tervetuloa Kangasala-talon klubille! Voit istua pöydän ääressä parhaalla paikalla lavan edessä nauttimassa esityksestä ja baarin antimista. Permannolla on numeroimattomia pöytäpaikkoja ja katsomossa numeroimattomia istumapaikkoja. Salissa on myynnissä alkoholillisia ja alkoholittomia juomia. Salin ovet aukeavat ja myynti salissa alkaa 30 min ennen esityksen alkua. Tule ajoissa ja varmista parhaat paikat! Esityksen koko katsomo on anniskelualuetta, K-18

Ravintolan palvelut

Tule virittäytymään illan tunnelmaan jo ennakkoon! Ravintolapalvelut avautuvat tuntia ennen konserttia. Tarjolla laaja valikoima kahvilatuotteita ja juomia. Keittiö ei palvele sunnuntaista torstaihin.

Tutustu Kulttuuriravintola Jalmarin palveluihin ›

Kimmo Pyykkö -taidemuseo

Kangasala-talossa sijaitseva taidemuseo on avoinna konsertin alkuun saakka.

Tutustu näyttelyihin ›

Saapuminen

Kangasala-talo sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella ja meille saavut helposti myös bussilla, pyörällä tai kävellen! Lue lisää saapumisesta ja pysäköinnistä täältä ›

Ne Reteet tuo Irwin Goodmanin laulut takaisin lavalle vappuaattona Kangasala-talossa 30.4.2026 – luvassa huumoria, nostalgiaa sekä vahvaa ja taitavaa tulkintaa.

Ne Reteet

Osta liputVäliaikatarjoilu

Kuinka voimme auttaa?

Asiakaspalvelu ja lipunmyynti Ryhmä- ja
yritysmyynti
Kangasalan matkailuneuvonta
040 773 0148 0400 304 530 050 315 2854
info@kangasala-talo.fi myyntipalvelu@kangasala-talo.fi  info@visitkangasala.fi

 

Aina jotain erityistä

Ole hyvä ja täytä alla oleva lomake liittyäksesi postituslistalle. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.

Seuraa meitä:

© 2019 Kangasala-talo Tietosuojaseloste