Olli Mustonen, kuva: Heikki Tuuli
Olli Mustosen persoonassa toiminta pianistina, kapellimestarina ja säveltäjänä yhdistyy kokonaisvaltaiseksi muusikkoudeksi harvinaisella tavalla. Työ on vienyt hänet kaikille maailman keskeisille konserttilavoille niin omin soolokonsertein kuin yhdessä huippuorkestereiden kanssa. Mustosen parin vuoden takainen konsertti Kangasala-talossa veti salin täyteen innostunutta yleisöä. Kangasala-salin Steinway-flyygeli sai vaativan soittajan hyväksynnän.
Kiertueellaan Mustonen soittaa soolokonserteissa kaikki Beethovenin pianosonaatit. Kangasala-talon konsertissa kuulemme neljä sonaattia, myös c-mollisonaatin lisänimeltään “Pateettinen”. Vuonna 1799 valmistunut pianosonaatti esittelee Beethovenin romanttisen mollityylin. Nimenomaan tyylipuhtaus paljastaa, että sonaatin taustalla eivät ole niinkään henkilökohtaiset kärsimykset kuin pyrkimys antaa uudenlaiselle tunneilmaisulle mahdollisimman tiivis ja tehokas muoto.
A-duurisonaatissa Beethoven astuu aiempaa karumpaan, mutta samalla hienovireisempään maailmaan. Kiinnostus barokkisiin esikuviin näkyy rakenteessa ja tehostuneessa kontrapunktissa. A-duuri-sonaatti on myös tutkielma parisuhteista, kahden vapaan ja lyyrisen sekä ankaran ja särmikkään osan yhteiselämästä.
Olli Mustonen on valittu vuoden 2019 Hindemith-musiikkipalkinnon saajaksi. Mustonen on palkittu myös Suomen kulttuuriministeriön Suomi-palkinnolla ja hänelle on myönnetty Suomen Leijonan ritarikunnan Pro Finlandia -mitali vuonna 2003.
Olli Mustonen: Beethovenin pianosonaatit “Pateettinen” to 30.1. klo 19, liput alk. 28/25/15 €
Ludwig van Beethoven (1770-1827):
Pianosonaatti nro 3 C-duuri op. 2/3 Pianosonaatti nro 8 c-molli op. 13, “Pathétique” Pianosonaatti nro 28 A-duuri op. 101 Pianosonaatti nro 27 e-molli op. 90
Mediakuvia tästä linkistä ›
Lisätietoja:
Irmeli Jokilampi viestintä- ja markkinointipäällikkö, Kangasala-talo Oy p. 050 300 1391 irmeli.jokilampi@kangasala-talo.fi
Kangasala-talo on vuoden 2015 alussa avattu kulttuurikeskus, joka sijaitsee Kangasalan keskustassa 20 minuutin ajomatkan päässä Tampereen keskustasta. Kangasala-talossa sijaitsee 290-paikkainen konserttisali Kangasala-sali, Kimmo Pyykkö -taidemuseo, galleria sekä Kangasalan valtuustosali. Kangasala-talo Oy järjestää konsertteja ja muita kulttuuritapahtumia useille kohderyhmille ja vastaa Kimmo Pyykkö -taidemuseon sekä elokuvateatteri K-Kinon toiminnasta. Kangasala-talo Oy tarjoaa myös kokous-, juhla- ja ohjelmapalveluita. Arkkitehtuuritoimisto Heikkinen-Komosen suunnittelemalle Kangasala-talolle myönnettiin Vuoden betonirakenne 2015 -palkinto ja Betonijulkisivu 2015 -arkkitehtuuripalkinto. Rakennus oli ehdolla vuoden 2015 Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon saajaksi.
Δ
© 2019 Kangasala-talo Tietosuojaseloste