Kaksi esitystä la 28.9. klo 14 ja klo 16.
Esitys kaikille niille, jotka ovat joskus syöneet, syövät juuri nyt tai suunnittelevat syövänsä.
Outolan ruoka- ja juomatieteellinen tutkimuskeskus on liikkeellä ympäri Suomea. Tatu ja Patu paljastavat kaiken olennaisen kaikille olennaisesta toiminnasta – syömisestä.
Näyttämölle lehahtavat ruoan valmistukseen erikoistunut pöperöahkeroinen ja ruokapöytien kuokkavieras pönttövääriäinen. Tieteellistaiteellisen tutkimusotteen viimeistelevät Samppa Solu ja Anita Aivosolu. Omena on ämynä ja banaani on keltapötkö, mutta mikä on Tatupatunanas? Ja miten ruoka oikeastaan etenee suolistossa?
Linnateatterin lasten uutuusnäytelmä tarjoilee hauskaa, hyvän makuista ja helposti nieltävää asiaa ravinnosta. Tämän parivaljakon käsissä puurot ja vellit eivät kerta kaikkiaan voi mennä sekaisin. Kaikki tiedot on nimittäin tarkastanut kieli- ja makujaoston johtava asiantuntijaryhmä: Tatu ja Patu!
Tatuna ja Patuna lavalla makuhermoja kutkuttelevat Kalle Tulander ja Jaakko Loukkola.
Aino Havukaisen ja Sami Toivosen käsikirjoitukseen perustuva näytelmä saa ensi-iltansa Linnateatterissa 6.9.2019.
Dramatisointi ja ohjaus: Sami Rannila Pukusuunnittelu: Kaarina Kopola Lavastus: Niina Suvitie Musiikki: Kari Mäkiranta Maskit: Minna Pilvinen Lavastuksen toteutus ja tarpeisto: Jaana Jussila Valo- ja äänisuunnittelu: Kristian Uusitalo Tuottaja: Sari Satama
Esitys sopii katsottavaksi sormiruokailijoista (n. 2-vuotiaat) eteenpäin.
Esityksen kesto noin 40min. Esityksessä ei ole väliaikaa.
Tuotanto: Kangasala-talo
Naulakkopalvelu 2 € / perhe
Liput Kangasala-talolta Peruslippu 14 €
Liput Lippu.fi Peruslippu 15,50 €
+ toim. maksu
Ota yhteyttä Kangasala-talon myyntipalveluun p. 0400 304530, myyntipalvelu@kangasala-talo.fi
Δ
© 2019 Kangasala-talo Tietosuojaseloste